Patterson Park Regular Schedule (Summer)

 Sunday Summer Outdoor League

Regular Season
June 11, 2017
8:30am – Don’t Tell My Boss (1, L) v. Grey Team (2, W)
9:35am – Boh FC (1, T) v. Brooklyn Scorpions (1, T)
10:40am – Chupacabras FC (2, W) v. Bmore Bombers (1, L)
11:45am – Teal Steel (0, L) v. Balmer United (1, W)
12:50pm – Misfits United (0, L) v. Orange Crush (1, W)
1:55pm – EAD FC (0, T) v. Bulls FC (0, T)
3:00pm – Mellow Yellow (1, T) v. LFC Baltimore Reds (1, T)
4:05pm – Fighting Mongoose (1, W) v. Minions FC (0, L)
5:10pm – Bayern Nerdich (2, W) v. Super Selection (0, L)
6:15pm – DAS FC (1, W) v. Rainbohs & Unicorns (1, W)
7:20pm – Perspolis (3, W) v. Barceloners (0, L)
8:25pm – Pink Slip (4, W) v. MaroonaKoné (2, L)
BYES – For Fuchs Sake, Old Bae FC, Cantona FC

June 18, 2017
8:30am – Brooklyn Scorpions (4, W) v. Perspolis (0, L)
9:35am – Orange Crush (2, W) v. Bmore Bombers (0, L)
10:40am – Super Selection (0, L) v. MaroonaKoné (5, W)
11:45am – Bulls FC (3, W) v. Minions FC (0, L)
12:50pm – EAD FC (1, W) v. For Fuchs Sake (0, L)
1:55pm – Misfits United (2, L) v. Boh FC (3, W)
3:00pm – DAS FC (0, L) v. LFC Baltimore Reds (2, W)
4:05pm – Don’t Tell My Boss (0, T) v. Teal Steel (0, T)
5:10pm – Chupacabras FC (0, L) v. Cantona FC (1, W)
6:15pm – Old Bae FC (pennies, if necessary) (0, L) v. Grey Team (1, W)
7:20pm – Balmer United (4, W) v. Rainbohs & Unicorns (2, L)
8:25pm – Fighting Mongoose (1, L) v. Bayern Nerdich (3, W)
BYES – Pink Slip, Mellow Yellow, Barceloners

June 25, 2017
8:30am – Balmer United (0, L) v. Mellow Yellow (2, W)
9:35am – Orange Crush (0, L) v. Chupacabras FC (2, W)
10:40am – Teal Steel (1, T) v. LFC Baltimore Reds (1, T)
11:45am – Rainbohs & Unicorns (0, L) v. Grey Team (3, W)
12:50pm – MaroonaKoné (4, W) v. Minions FC (2, L)
1:55pm – Cantona FC (4, W) v. Brooklyn Scorpions (2, L)
3:00pm – EAD FC (2, L) v. Pink Slip (5, W)
4:05pm – Misfits United (1, L) v. Perspolis (2, W)
5:10pm – Bulls FC (1, T) v. Fighting Mongoose (1, T)
6:15pm – Super Selection (pennies, if necessary) (7, W) v. For Fuchs Sake (0, L)
7:20pm – Barceloners (2, W) v. Bmore Bombers (0, L, Forfeit)
8:25pm – Old Bae FC (2, L) v. Don’t Tell My Boss (3, W)
BYES – Bayern Nerdich, DAS FC, Boh FC

July 2, 2017
8:30am – Pink Slip (3, W) v. Bulls FC (0, L)
9:35am – Fighting Mongoose (0, L) v. Super Selection (6, W)
10:40am – For Fuchs Sake (2, W) v. MaroonaKoné (1, L)
11:45am – Perspolis (3, L) v. Orange Crush (4, W)
12:50pm – Boh FC (1, W) v. Barceloners (0, L)
1:55pm – Don’t Tell My Boss (2, W) v. Balmer United (0, L)
3:00pm – Mellow Yellow (5, W) v. Rainbohs & Unicorns (1, L)
4:05pm – Bmore Bombers (pennies) (0, L) v. Brooklyn Scorpions (2, W)
5:10pm – DAS FC (pennies, if necessary) (1, T) v. Old Bae FC (1, T)
6:15pm – Bayern Nerdich (2, T) v. EAD FC (2, T)
7:20pm – Misfits United (0, L) v. Cantona FC (3, W)
8:25pm – Grey Team (0, L, Forfeit) v. LFC Baltimore Reds (2, W)
BYES – Minions FC, Teal Steel, Chupacabras FC

July 9, 2017
8:30am – For Fuchs Sake (2, W) v. Fighting Mongoose (0, L, Forfeit)
9:35am – Minions FC (2, L) v. Pink Slip (4, W)
10:40am – Super Selection (2, L) v. EAD FC (4, W)
11:45am – Grey Team (0, L) v. DAS FC (2, W)
12:50pm – Bmore Bombers (3, L) v. Perspolis (5, W)
1:55pm – Barceloners (0, L) v. Cantona FC (6, W)
3:00pm – Boh FC (0, L) v. Chupacabras FC (3,W)
4:05pm – LFC Baltimore Reds (3, W) v. Old Bae FC (1, L)
5:10pm – Rainbohs & Unicorns (2, T) v. Teal Steel (2, T)
6:15pm – Don’t Tell My Boss (pennies) (4, W) v. Mellow Yellow (1, L)
7:20pm – MaroonaKoné (3, W) v. Bayern Nerdich (1, L)
8:25pm – Orange Crush (0, L) v. Brooklyn Scorpions (3, W)
BYES – Bulls FC, Balmer United, Misfits United

July 16, 2017
8:30am – Cantona FC (5, W) v. Bmore Bomers (1, L)
9:35am – EAD FC (1, W) v. MaroonaKoné (0, L)
10:40am – DAS FC (2, W) v. Mellow Yellow (0, L)
11:45am – Old Bae FC (2, L) v. Balmer United (5, W)
12:50pm – Pink Slip (3, W) v. For Fuchs Sake (2, L)
1:55pm – Bayern Nerdich (4, W) v. Minions FC (3, L)
3:00pm – Teal Steel (0, L) v. Grey Team (5, W)
4:05pm – Chupacabras FC (0, T) v. Brooklyn Scorpions (0, T)
5:10pm – Perspolis (2, W) v. Boh FC (1, L)
6:15pm – Misfits United (5, W) v. Barceloners (1, L)
7:20pm – Don’t Tell My Boss (2, L) v. LFC Baltimore Reds (6, W)
8:25pm – Bulls FC (2, W) v. Super Selection (0, L)
BYES – Fighting Mongoose, Rainbohs & Unicorns, Orange Crush

July 23, 2017
8:30am – Rainbohs & Unicorns (6, W) v. Don’t Tell My Boss (2, L)
9:35am – Cantona FC (1, L) v. Orange Crush (4, W)
10:40am – Brooklyn Scorpions (2, W) v. Misfits United (0, L)
11:45am – MaroonaKoné (0, L) v. Fighting Mongoose (1, W)
12:50pm – Bmore Bombers (4, W) v. Boh FC (2, L)
1:55pm – Old Bae FC (1, L) v. Teal Steel (2, W)
3:00pm – Bulls FC (2, W) v. Bayern Nerdich (1, L)
4:05pm – Grey Team (0, T) v. Mellow Yellow (0, T)
5:10pm – Barceloners (2, T) v. Chupacabras FC (2, T)
6:15pm – Balmer United (3, W) v. DAS FC (1, L)
7:20pm – Super Selection (2, W) v. Pink Slip (0, L)
8:25pm – Minions FC (1, L) v. For Fuchs Sake (2, W)
BYES – EAD FC, LFC Baltimore Reds, Perspolis

July 30, 2017
8:30am – Minions FC (pennies) (1, T) v. EAD FC (1, T)
9:35am – LFC Baltimore Reds (0, L) v. Balmer United (1, W)
10:40am – DAS FC (1, W) v. Don’t Tell My Boss (0, L)
11:45am – Pink Slip (1, W) v. Fighting Mongoose (0, L)
12:50pm – Perspolis (0, T) v. Chupacabras FC (0, T)
1:55pm – Rainbohs & Unicorns (5, W) v. Old Bae FC (0, L)
3:00pm – Barceloners (0, L) v. Orange Crush (8, W)
4:05pm – MaroonaKoné (1, L) v. Bulls FC (4, W)
5:10pm – Boh FC (1, L) v. Cantona FC (4, W)
6:15pm – For Fuchs Sake (1, T) v. Bayern Nerdich (1, T)
7:20pm – Bmore Bombers (1, L) v. Misfits United (5, W)
8:25pm – Mellow Yellow (0, L) v. Teal Steel (2, W)
BYES – Super Selection, Grey Team, Brooklyn Scorpions

August 6, 2017 – No games scheduled (field unavailable)

August 13, 2017
8:30am – Teal Steel (1, W) v. DAS FC (0, L)
9:35am – Cantona FC (2, W) v. Perspolis (1, L)
10:40am – Bayern Nerdich (0, L) v. Pink Slip (1, W)
11:45am – Misfits United (pennies) (3, W) v. Chupacabras FC (0, L)
12:50pm – Brooklyn Scorpions (5, W) v. Barceloners (0, L)
1:55pm – Minions FC (2, W) v. Super Selection (1, L)
3:00pm – Grey Team (0, T) v. Balmer United (0, T)
4:05pm – Mellow Yellow (5, W) v. Old Bae FC (0, L)
5:10pm – EAD (0, L) v. Fighting Mongoose (1, W)
6:15pm – Boh FC (1, L) v. Orange Crush (4, W)
7:20pm – For Fuchs Sake (4, W) v. Bulls FC (1, L)
8:25pm – LFC Baltimore Reds (1, T) v. Rainbohs & Unicorns (1, T)
BYES – MaroonaKoné, Don’t Tell My Boss, Bmore Bombers

Playoffs (determined by the regular season results)*
August 20 (Serie A quarterfinals, Serie B/C semi-finals)
August 27 (Serie A semifinals, Serie A/B/C finals)

*Subject to change

Next session will tentatively start on September 11, 2016.

Go Back to League Home.
See the league Teams.
See the Schedule of dates and times.
See the league Playoff Schedule.
See the league Standings.
Read the League’s Rules.

Leave a comment