Patterson Regular Schedule (Fall)

Sunday Fall Outdoor League

NOTE (updated on 11/9/16):  The field is not available on 11/13 or 11/20.  Playoffs will be on 12/4 and 12/11 as originally scheduled.

Please also note that games may conflict with Ravens home games (or another NFL team’s game).  The League makes a concerted effort to schedule games for teams evenly throughout the day over the course of the season.  Apologies, in advance, for any conflicts or inconveniences the schedule may cause your players.  Please plan accordingly.

Regular Season*
September 11, 2016
8:30am – Minions FC (2, T) v. Bulls FC (2, T)
9:35am – Super Selection (3, W) v. Orange Crush (2, L)
10:40am – Teal Steel (3, W) v. Bmore Bombers (0, L)
11:45am – Old Bae FC (4, W) v. Swamp Donkeys (0, L)
12:50pm – EAD FC (0, L) v. MaroonaKoné (2, W)
1:55pm – Grey Team (1, L) v. Bayern Nerdich (4, W)
3:00pm – Chupacabras FC (1, T) v. Team haramBAE (1, T)
4:05pm – Boh FC (6, W) v. Cantona FC (1, L)
5:10pm – Scientists FC (0, L) v. Balmer United (5, W)
6:15pm – Mellow Yellow (2, W) v. Misfits United (0, L)
7:20pm – Pink Slip (2, W) v. Fighting Mongoose (0, L)

September 18, 2016
8:30am – Teal Steel (0, L) v. Boh FC (1, W)
9:35am – Balmer United (3, W) v. Chupacabras FC (0, L)
10:40am – Team haramBAE (0, L) v. Super Selection (1, W)
11:45am – Bmore Bombers (2, W) v. Swamp Donkeys (1, L)
12:50pm – Bayern Nerdich (1, L) v. Pink Slip (2, W)
1:55pm – Fighting Mongoose (2, W) v. Minions FC (1, L)
3:00pm – Cantona FC (1, L) v. Old Bae FC (3, W)
4:05pm – Orange Crush (0, L) v. Mellow Yellow (1, W)
5:10pm – Bulls FC (1, T) v. EAD FC (1, T)
6:15pm – MaroonaKoné (6, W) v. Grey Team (2, L)
7:20pm – Misfits United (4, W) v. Scientists FC (0, L)

September 25, 2016
8:30am – Old Bae FC (2, W) v. Bmore Bombers (0, L)
9:35am – Pink Slip (6, W) v. MaroonaKoné (1, L)
10:40am – Cantona FC (3, W) v. Teal Steel (0, L)
11:45am – Swamp Donkeys (1, L) v. Boh FC (4, W)
12:50pm – Chupacabras FC (1, W) v. Mellow Yellow (0, L)
1:55pm – Orange Crush (2, T) v. Misfits United (2, T)
3:00pm – Team haramBAE (3, W) v. Scientists FC (1, L)
4:05pm – Fighting Mongoose (1, L) v. Bulls FC (2, W)
5:10pm – Bayern Nerdich (0, L) v. EAD FC (3, W)
6:15pm – Super Selection (5, W) v. Balmer United (0, L)
7:20pm – Grey Team (0, L) v. Minions FC (1, W)

October 2, 2016
8:30am – Pink Slip (3, W) v. Grey Team (1, L)
9:35am – Scientists FC  (1, L) v. Orange Crush (3, W)
10:40am – EAD FC (1, L) v. Fighting Mongoose (2, W)
11:45am – Super Selection (1, W) v. Chupacabras FC (0, L)
12:50pm – Mellow Yellow (pennies) (2, W) v. Team haramBAE (0, L)
1:55pm – Boh FC (pennies) (0, L) v. Old Bae FC (5, W)
3:00pm – MaroonaKoné (2, L) v. Bulls FC (4, W)
4:05pm – Balmer United (2, W) v. Misfits United (0, L)
5:10pm – Bmore Bombers (2, L) v. Cantona FC (4, W)
6:15pm – Minions FC (3, W) v. Bayern Nerdich (0, L)
7:20pm – Teal Steel (1, T) v. Swamp Donkeys (1, T)

October 9, 2016
8:30am – Chupacabras FC (pennies, if necessary) (1, L) v. Misfits United (2, W)
9:35am -Bayern Nerdich (0, T) v. Fighting Mongoose (0, T)
10:40am – Swamp Donkeys (0, L) v. Cantona FC (4, W)
11:45am – MaroonaKoné (0, L) v. Minions FC (1, W)
12:50pm – Super Selection (pennies) (2, W) v. Scientists FC (0, L)
1:55pm – Grey Team (0, L) v. Bulls FC (3, W)
3:00pm – Bmore Bombers (0, L) v. Boh FC (5, W)
4:05pm – Pink Slip (3, W) v. EAD FC (1, L)
5:10pm – Old Bae FC (1, T) v. Teal Steel (1, T)
6:15pm – Team haramBAE (1, W) v. Orange Crush (0, L)
7:20pm – Balmer United (1, L) v. Mellow Yellow (4, W)

October 16, 2016
8:30am – Fighting Mongoose (0, L) v. MaroonaKoné (2, W)
9:35am – Minions FC (1, L) v. Pink Slip (2, W)
10:40am – Bulls FC (6, W) v. Bayern Nerdich (0, L)
11:45am – Mellow Yellow (1, L) v. Super Selection (2, W)
12:50pm – Boh FC (2, W) v. Teal Steel (0, L)
1:55pm – Swamp Donkeys (1, L) v. Bmore Bombers (4, W)
3:00pm – Orange Crush (4, W) v. Balmer United (1, L)
4:05pm – EAD FC (3, W) v. Grey Team (1, L)
5:10pm – Misfits United (0, L) v. Team haramBAE (1, W)
6:15pm – Scientists FC (2, W) v. Chupacabras FC (0, L)
7:20pm – Old Bae FC (2, W) v. Cantona FC (1, L)

October 23, 2016 – No games scheduled (field unavailable)

October 30, 2016
8:30am – Scientists FC (0, L) v. Mellow Yellow FC (2, W)
9:35am – Teal Steel (1, W) v. Cantona FC (0, L)
10:40am – EAD FC (pennies) (3, W) v. Minions FC (1, L)
11:45am – Fighting Mongoose (4, W) v. Grey Team (1, L)
12:50pm – Balmer United (4, W) v. Team haramBAE (0, L)
1:55pm – Bmore Bombers (4, W) v. Old Bae FC (3, L)
3:00pm – Orange Crush (0, L, Forfeit) v. Chupacabras FC (2, W)
4:05pm – Misfits United (1, L) v. Super Selection (2, W)
5:10pm – Boh FC (4, W) v. Swamp Donkeys (1, L)
6:15pm – MaroonaKoné (3, W) v. Bayern Nerdich (2, L)
7:20pm – Bulls FC (2, W) v. Pink Slip (0, L)

November 6, 2016 (Serie A & B playoffs; Serie C regular season – times determined after Serie A & B game times are set)
3:00pm – Cantona FC (2, W) v. Swamp Donkeys (0, L, Forfeit)
4:05pm – Teal Steel (1, T) v. Old Bae FC (1, T)
5:10pm – Boh FC (4, W) v. Bmore Bombers (0, L)

Playoffs* (determined by the regular season results) – see Playoff page
November 6, 2016 (quarter finals for Serie A & B)
November 13, 2016 – No games scheduled (field currently unavailable)
November 20, 2016 – No games scheduled (field currently unavailable)
November 27, 2016 – No games scheduled (Thanksgiving holiday)
December 4, 2016 (semifinals for Serie A, B, & C)
December 11, 2016 (finals for Serie A, B, C)
December 18, 2016 (field tentatively available, if necessary)

*Dates, times, and/or venues may change slightly depending on number of teams and field availability.  In the case of inclement weather or any other conflict preventing play, the regular season and/or playoffs may be contracted, including the number of teams that make the playoffs, but all teams will be scheduled for the eight (8) guaranteed games.

Go Back to League Home.
See the league Teams.
See the league schedule of dates and times.
See the league Playoff Schedule.
See the league Standings.
Read the League’s Rules.

Leave a comment